mgr Aldona Kopiec

nauczycielka języka polskiego

w Gimnazjum w Zebrzydowicach

 

 

 

 

 

Konspekt lekcji

 

z dnia 12 października 2001r. przeprowadzonej w klasie IIId

 

 

 

 

 

 

 

Temat:     Kim jest tajemniczy „Ktoś” z opowiadania Sławomira Mrożka ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cele:

 

-         uczeń rozumie pojęcie groteska i właściwie go używa,

-         dokonuje analizy tekstu, wnioskuje,

-         odróżnia części mowy i wskazuje zaimki w wypowiedzi,

-         dokonuje porównania tekstów, określa cechy wspólne,

-         analizuje zachowania ludzi.

 

Przebieg lekcji:

 

  1. Rozmowa wstępna:

-         kiedy ludzie chcą być zauważeni?

-         dlaczego bywa, że dziecko zwraca na siebie uwagę złym zachowaniem?

 

  1. Głośne odczytanie artykułu z „Polityki” pt. „Zauważcie mnie!”

 

  1. Pogadanka na temat tekstu:

-         kto jest bohaterem?

-         dlaczego tak się zachowuje?

-         czy zdarzyło ci się być w podobnej sytuacji?

 

  1. Samodzielne czytanie tekstu z podręcznika - „Ktoś” Sławomira Mrożka

 

  1. Burza mózgów: kim jest „Ktoś”?

-         uczniowie zapisują na tablicy określenia bohatera

 

  1. „Porządkowanie” zapisów wg kategorii:

 

 

cechy                                                                       

                                                                                                uczucia

 

                                    zachowanie

 

 

  1. Pogadanka:

-         dlaczego bohater tak się zachował?

-         czy ty cieszyłbyś się w tej sytuacji?

-         co było tego powodem?

-         w jaki sposób tekst koresponduje z artykułem „Zauważcie mnie!”

 

  1. Przypomnienie pojęcia  - groteska

-         dlaczego opowiadanie ma charakter groteskowy?

-         przypomnienie innych tekstów S. Mrożka